מה זה החזר מס שלילי?

אין ספק כי אין אדם שאינו שמח לקבל החזרי מס (שלמעשה, משיבים לכיס שלנו את “עודפי” המס שאותם שילמנו מעבר למה שהיינו צריכים לשלם בפועל). אולם, ישנו “החזר” מסוג נוסף, שלמעשה, הוא אינו החזר, אלא מענק – החזר מס שלילי. החזרי מס שליליים נוגעים לאוכלוסיות מסוימות מאד, אולם, גם אם, כיום, אינכם נמנים על אחת מהאוכלוסיות הללו, אנחנו חושבים כי חשוב מאד שתדעו מהם, ובעיקר – תבינו את ההבדלים בינם לבין החזרי המס ה”רגילים”.

מהו החזר מס?

החזר מס “רגיל” (נקרא לו כך, על מנת לבדל אותו מהחזר המס השלילי) נוצר כתוצאה מהפרשים בין סכומי מס ההכנסה שנגבו מכם, לבין סכומי מס ההכנסה שהיו צריכים להיגבות מכם בפועל. מס ההכנסה שעתיד להיגבות במהלכה של שנה מסוימת מחושב מראש, והמס יגבה מכם, על אף התרחשותם של שינויים מסוימים במהלך השנה שבה אתם משלמים את המס. הנה מספר דוגמאות לאירועים שעשויים להפחית את שיעור המס ולזכות אתכם בהחזרים – החלפת מקום עבודה למקום עבודה או למשרה שבהם השכר נמוך יותר, העתקת מקום מגורים לישוב המזכה בנקודות זיכוי, הולדת ילד וכד’.

מהו החזר מס שלילי?

החזר מס שלילי, המכונה גם מענק עבודה או מענק הכנסה, הוא מענק המוענק במסגרת תוכנית מענק עבודה על ידי רשות המיסים לעובדים (ביניהם – שכירים, בעלי עסקים קטנים, עצמאים ועוזרות בית) שרמת השכר שלהם נמצאת מתחת לרמת שכר מסוימת. 

ככלל, גובהו של המענק בממוצע, הוא כ-4,000 ₪, אולם הסכום המדויק נקבע על פי שכרו הממוצע של העובד במהלך חודשי עבודתו בשנת המס ועל פי הכנסותיו הנוספות של העובד והכנסות בן /בת הזוג שלו. בניגוד להחזרי המס ה”רגילים” שקבלתם כרוכה בבירוקרטיה לא מעטה, את הזכאות העדכנית שלכם להחזר מס שלילי, תוכלו לבדוק על פי הקריטריונים המתעדכנים באתר רשות המיסים, בעוד שאת גובהו של המענק תוכלו לבדוק באמצעות הסימולטור שבאתר. הגשת התביעה לקבלת המענק מתבצעת בסניפי רשות הדואר עד לתאריך ה-30.11 בכל שנה, והיא אינה מצריכה הצגת תלושי שכר או מסמכים נוספים, פרט לתעודת הזהות והוכחה לקיומו של חשבון בנק (כדוגמת המחאה מבוטלת) הנושאת את פרטי חשבון הבנק שאליו תהיו מעוניינים להעביר את המענק / החזר המס השלילי.

אנחנו, ב- TaxUp – טקסאפ בע”מ, עומדים לצידכם (ולרשותכם) בכל שאלה או תהיה הנוגעות לכסף המגיע לכם מרשות המיסים!

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן